Ukąszenia przez kleszcze

Ukąszenie przez kleszcza, przede wszystkim kleszcza psiego (Ixodes ricinus), wywołuje zakażenie i różne choroby. Ukąszenie kleszcza może doprowadzić do rozwoju licznych chorób, takich jak: Wczesnoletnie zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, infekcja wirusowa o nieraz dramatycznym przebiegu; Borelioza z Lyme. infekcja bakteryjna mająca nieraz poważne następstwa dla serca, układu nerwowego i stawów. Jest dość skutecznie zwalczana antybiotykami.

Objawy

  • Kleszcz wgryzł się w skórę i ssie krew.
  • Po usunięciu kleszcza niekiedy dochodzi do zapalenia, które może powodować ból przez kilka tygodni.

Okresy szczególnej aktywności kleszczy!

Kleszcze są aktywne przede wszystkim wczesnym i późnym latem. Lubią one ciepłą i wilgotną pogodę. Do preferowanych przez nie roślin należą orlica pospolita, szczawik, zawilec gajowy oraz szczyr roczny.

Pierwsze sygnały ostrzegawcze

Przy boreliozie kilka dni albo nawet kilka tygodni po ukąszeniu występuje zaczerwienienie, które rozszerza się pierścieniowo dookoła ukąszenia, podczas gdy centrum blednie. Przebiega to na ogół bez dolegliwości – po ukąszeniu kleszcza uważnie obserwujmy miejsce jego wkłucia się. Przy pierwszych objawach boreliozy trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza! Wczesnoletnie zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych w stadium początkowym nie daje wyraźnych objawów ostrzegawczych. Wypróbowane sposoby – jak leczyć się samemu Szybko usunąć kleszcza! Im wcześniej kleszcz zostanie usunięty, tym mniej zarazków wniknie do organizmu osoby ukąszonej. Najlepiej użyć szczypczyków do kleszczy; można je obecnie dostać w aptekach i sklepach z artykułami dla zwierząt. Ważne, aby uchwycić kleszcza za głowę i ostrożnie go wykręcić; nie wolno go naciskać! Jeśli usunie się tylko odwłok, a głowa kleszcza pozostanie w skórze, musimy koniecznie zgłosić się do lekarza, który usunie głowę.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest pomocny przy leczeniu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Kilkoma kroplami zwilżmy miejsce wkłucia po usunięciu pasożyta.

Leki homeopatyczne

Lachesis D6 powinno być stosowane dla zapobiegania zapaleniom zaraz po ukąszeniu. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.

Ledum D6 pomaga na głębokie ukąszenia, bardzo wrażliwe na dotyk. Dawkowanie: 3 razy dziennie 1-2 tabletki.

Olejowy mit

Wciąż jeszcze utrzymuje się przesąd, że kleszcza trzeba zwilżyć kroplą oleju. Tymczasem przy usuwaniu kleszcza specjalnymi szczypczykami olej jest całkowicie zbędny i tylko pobudza kleszcza do wzmożonego wydzielania śliny.

Powiązane wpisy