Grypa

Grypa prawdziwa (influenza) jest wywoływana przez wirusy. Przedostają się one do organizmu przeważnie drogą kropelkową, kiedy osoba chora kicha lub kaszle w naszym sąsiedztwie.

Ważne! Jeśli nie mamy pewności, czy chorujemy na przeziębienie czy grypę, trzeba udać się do lekarza. Szybko wzrastająca gorączka jest z reguły sygnałem wirusowej grypy, natomiast przy infekcjach grypowych gorączka rośnie raczej powoli i rzadko tylko przekracza 38,5°C.

Podłoże organiczne

Grypy nie wolno leczyć antybiotykami, które na przykład pozostały po ostatnim zapaleniu oskrzeli. Antybiotyki działają bowiem na bakterie, natomiast nie na wirusy.

Podłoże psychiczne

Grypa i infekcja grypopodobna stanowią dwie różne jednostki chorobowe, to jednak zachodzi między nimi związek. Bowiem grypa prawdziwa jest często rezultatem niedostatecznie wykurowanego
przeziębienia, które osłabia błony śluzowe nosa, gardła i oskrzeli. Wirus grypy często atakuje osoby, które zamiast wykurować przeziębienie maskują tylko jego objawy aspiryną, aerozolem na katar i środkami wykrztuśnymi.

Jak leczyć się samemu

Przy pierwszym podejrzeniu idziemy do lekarza! Przy wysokiej gorączce trzeba wezwać lekarza do domu. W leczeniu grypy apteczka domowa może spełniać funkcje pomocnicze. Ponadto
stosowane sposoby domowe należy uzgodnić z lekarzem, aby uniknąć niezgodności z przepisanymi przez niego lekarstwami.

Olejki z drzewa herbacianego i majerankowy

Pomagają one na kaszel i zwalczają wirusy, które zaatakowały organizm. Zmieszać po 5 kropli tych olejków z 1 łyżeczką oliwy z oliwek lub oleju migdałowego i nacierać tą mieszanką piersi oraz plecy. Zabieg powtarzać 2 razy dziennie.

Dużo pić!

Osoba gorączkująca potrzebuje dużo płynu! Najlepsza jest herbata lub mieszanina niegazowanej wody mineralnej i soków owocowych (w stosunku 4:1).

Chłodzenie łydek

Nie należy zwalczać gorączki za wszelką cenę, bo stanowi ona mechanizm obronny organizmu. Przeciwdziałanie gorączce jest potrzebne dopiero wtedy, gdy temperatura przekracza 39,5°C. Trzeba zanurzyć ręcznik w zimnej wodzie z dodatkiem niewielkiej ilości octu. Wilgotnym ręcznikiem owinąć ciasno nogę (od kostki do kolana), a z wierzchu – jeszcze jednym suchym ręcznikiem. Okład pozostawić na nodze przez 10 minut. Zabieg można jeszcze raz powtórzyć. Uwaga: Nie chłodzić łydek przy zimnych stopach!

Oszczędzajmy się!

Prawdziwa grypa musi być wykurowana pod nadzorem lekarza. Chory powinien leżeć w łóżku. Nie stosując się do zaleceń lekarza, ryzykujemy zakażenie wtórne serca i/lub płuc.

Rada

Nie przegrzewajmy pokoju chorego (wystarczy temperatura 18-20°C) i dbajmy o odpowiednią wilgotność powietrza. Nie zaszkodzi także częste wietrzenie pokoju.

Powiązane wpisy