Gorączka

Gorączki można się pozbyć stosując serię 3 lewatyw, wykonaną w ciągu 2 godzin (temperatura wody na wyczucie) albo wywołać poty zimnym nacieraniem (natrzeć całe ciało mokrą myjką, tylko z lekka się osuszyć, a następnie natychmiast położyć do łóżka).

Tylko nie do sauny! Sauna nie jest wskazana podczas gorączki. Pobyt w niej może spowodować przeciążenie organizmu, a rezultatem mogą być poważne dolegliwości serca. Korzystne są regularne
wizyty w saunie dla zapobiegania chorobom z gorączką i hartowania się, ale szkodliwe – jako terapia w ostrej fazie choroby.

Objawy

  • Podwyższona temperatura ciała (ponad 38°C).
  • Pocenie się i zaczerwieniona skóra twarzy.
  • W poważniejszych przypadkach: dreszcze.

Przyczyny

Gorączka jest mechanizmem obronnym organizmu mającym na celu zwalczenie choroby – większość wirusów i bakterii traci zdolność rozmnażania się w temperaturze powyżej 38,5°C.

Podłoże biologiczne

Gorączka występuje u wszystkich ssaków, a także u ptaków, płazów i ryb. Jest to zatem filogenetycznie wypróbowany mechanizm obronny, którego nie warto za wszelką cenę eliminować.

Podłoże psychiczne

Gorączka oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, a tym samym zmniejsza na przykład apetyt, aby uchronić organizm przed obciążeniem procesami trawiennymi. (Dlatego nie zmuszajmy chorego z gorączką do jedzenia!). Poza tym osoba gorączkująca czuje się zmęczona i ma osłabioną koncentrację, toteż trzeba oszczędzać jej organizm.

Wypróbowane sposoby – jak leczyć się samemu

Dużo pić!

Przy gorączce zapotrzebowanie organizmu na płyn jest wyraźnie wzmożone. Pijmy dużo i regularnie. Najlepsza jest herbata albo mieszanina niegazowanej wody mineralnej i soków owocowych (w stosunku 4:1). Napoje powinny mieć temperaturę pokojową. Napar z tymianku, kwiatu lipy i rumianku. Wspomaga on organizm w walce z chorobą. Tymianek zabija bakterie, rumianek łagodzi zapalenia, a kwiat lipy wzmaga pocenie się i wspomaga przez to proces gorączkowy.

Recepta: Zmieszać zioła w częściach równych, zalać 1 łyżeczkę 1/4 1 wrzątku, odstawić na 5 minut, przecedzić.

Leki przeciwgorączkowe

Jeśli gorączka dochodzi do temperatury 40°C. wówczas tabletki z paracetamolem obniżą temperaturę ciała. Także kwas acetylosalicylowy (zawarty w aspirynie) obniża gorączkę, ale wielu lekarzy
odradza jego stosowanie, ponieważ podobno niekorzystnie wpływa na przebieg leczenia. Poza tym zbyt duże dawki leków przeciwgorączkowych obciążają krwiobieg i pozbawiają organizm ważnej strategii obronnej. Gorączka musi być leczona tylko wtedy, gdy powoduje niepokój i oszołomienie albo przekracza 39,5°C.

Chłodzenie łydek

To klasyczny sposób terapii przeciwgorączkowej – ale dopuszczalny tylko przy ciepłych stopach! Wziąć duży ręcznik i zanurzyć go w zimnej wodzie. Wyżąć i owinąć nim ciasno podudzia (nie może sięgać powyżej kolan!), po czym zawinąć w jeszcze jeden ręcznik, aby nie moczyć łóżka. Zabieg nie może trwać dłużej niż 10 minut; potem można jeszcze raz założyć nowy taki okład.

Powiązane wpisy